עברית  |  English

סרן יוסי אוחנה ז"ל

עמוד האש לפני המחנה בחייו ומורשתו.

בן זהבה ואשר. נולד באשדוד, ביום כ"ז בתמוז תשל"א (20.7.1971), בן בכור בין שלושה ילדים במשפחתו. עד כיתה ח' למד יוסי בעיר הולדתו, בבית-הספר היסודי "יהלום", ובבית- הספר "נווה הרצוג". מכיתה ט' עד י"ב למד ב"אור עציון" במרכז שפירא, ובמקביל, היה פעיל בתנועת "בני עקיבא". עם סיום התיכון בחר ללמוד במכינה הקדם-צבאית של ישיבת "בני דוד", ביישוב עלי. מילדותו, סיפרו חבריו, בלט יוסי בתכונותיו המיוחדות - ממעט במילים, ישר, רציני, נאמן לעצמו ועומד על שלו. גם שובב גדול היה, "אבל מאחורי כל תעלול עמד שיקול הדעת הבריא שלו. השכל הישר. היה מחשב מראש את כדאיות המחיר הצפוי מול פריצת המסגרת. הוא לא היה 'שטותניק' כמונו. מעולם לא איבד את הראש. תמיד אמרנו שכשנגדל, יוסי יהיה אחראי עלינו, גם בעוד עשרים שנה... הוא היה המלט המלכד של הכיתה כולה. בעל אמת פנימית יוקדת, כבושה ומתפרצת מול כל העולם כולו, ללא חשבון של דרגה ומעמד. הוא היה המנהיג הבלתי מוכתר, הנושא והנותן עם הממסד בשם כל הכיתה".


במכינה הקדם-צבאית בעלי התבלט יוסי בגישתו הרצינית והיסודית לחומר הנלמד, ובמקביל, הכין עצמו בכל מאודו לשירות קרבי ביחידה מובחרת. הרב חיים וידל, מישיבת "בני דוד", תיאר אותו: "שקט וביישנות, קשב ודריכות, רצינות ואחריות, הוד פנימיות והדר אצילות, גבורה, וביסוד הכל ומעל לכל - יושר... כל אישיותו התאפיינה בדריכות מתמדת, ולעתים גבלה במתח פנימי גבוה, כתו אופי קבוע. דריכות, השוללת על הסף, בעצם מציאותה, כל שמץ של רפיון ודלדול, עצלות וקהות, אלא מעוררת וממריצה, מדרבנת ומעודדת".


יוסי התגייס לצה"ל באוגוסט 1990, לגולני, ומלכתחילה היה ברור לו, כשם שהיה ברור למפקדיו ולחבריו, שהוא יגיע רחוק, בזכות תכונותיו המצוינות ובזכות המוטיבציה הגבוהה שלו. לאחר שסיים מסלול בסיירת, הלך לקורס קצינים ובחר להמשיך כמפקד, דווקא באחד הגדודים. "לסיירת," אמר, "מגיעים החבר'ה האיכותיים. האתגר החינוכי נמצא בגדודים." בפלוגה המסייעת של גדוד 51, היה אהוב ונערץ על כולם. התחיל כמ"מ, המשיך כסמ"פ ובאופן צפוי וטבעי הגיע עד לתפקיד המפקד של הפלוגה המסייעת הגדודית, בו שירת בקבע שנתיים ושלושה חודשים, עד נפילתו.


"היו בך כל התכונות שצריך שיהיו במפקד. התכונות שכולנו שואפים אליהן, ואתה כאילו נולדת אתן" - כתב אל"ם משה קפלינסקי, מח"ט גולני לשעבר, בספר שהוצא לזכרו. "היית מקצוען ולא מתפשר, למדת ושיננת, לא חסכת כל מאמץ כדי לדעת הכל. היתה בך דוגמה אישית מוחלטת. לא רק שלא ויתרת לעצמך, תמיד ידעת לדרוש מעצמך יותר מאשר דרשת מפקודיך. היית הראשון לצאת לפעילות, הראשון להתעורר בבוקר, והאחרון לצאת הביתה... לא בכדי ייצגת אותנו דווקא אתה בעת ביקור הממשלה בצפון. ראינו כולנו קצין מקצועי, אמיתי, ישיר וכן. לנו זה קרה מזמן, אבל חברי הממשלה נשבו כולם בקסמיך". סמח"ט גולני, צפריר בן זאב, כתב: "...זן נדיר של קצין ואדם - צניעות, ביישנות, יושר אזרחי, ביקורת עצמית נוקבת, מפקד שאהב את חייליו ומעולם לא דרש מהם תודה על מעשיו ואף לא דאג שיידעו כמה הוא טורח ועושה למענם. יוסי, נעמו לי השיחות אתך ולמדתי ממך רבות. אתה - שהיית צעיר ולכאורה חסר ניסיון - בצניעותך, בדבקותך, במקצוענות שלך, באהבת החיילים, לימדת אותי קצין מהו".


ביום כ"א בתשרי תשנ"ו (15.10.1995) נפל יוסי בקרב באיזור ריחן שברצועת הביטחון בדרום לבנון. עמו נפלו חמישה מחייליו - סמ"ר גיא שלם חדד, סמ"ר אייל שמח, סמ"ר אייל דרור, סמל יותם ענבר וסמל יאיר ברק. בן עשרים וארבע היה בנופלו. לאחר מותו הועלה לדרגת סרן. הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי באשדוד.

 


(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

 

facebook
בית יוסי רח' דוד ילין 3 אשדוד. טלפקס 08.8531165
העמותה להנצחת סרן יוסי אוחנה ז"ל (למשלוח דואר) רח' רוגוזין 56/5 אשדוד 77440.
פיתוח אינטרנט ואפליקציות - YIT